DIY Cereal Mix

Our little man is a foodie. He loves his food, there are not many things that he doesn’t like. We are not sure whether it is all in the genes (we’re really into our food), or it was because we started him on “adult food” pretty young. We also gave him the opportunity to choose what he would like to have as often as possible. Most of the times, he chooses good healthy food, though obviously, just like any other 2 year olds, he’d ask for pizzas and “chippies” for breakfast too πŸ™‚

Img src: Woolworth’s Online

One of his favourite fun times is choosing his cereal at the grocery shop. His favourite of all cereals is the Uncle Toby’s Plus cereal “with blueberries!!!”. We have been getting these for a couple of months now, until I realised that we go through the box within a week or so (with Mr E’s help). At $4 a pop, weekly, it certainly does add up. We’re madly saving up for upcoming house renovations and holidays at the moment, so I am trying my best to get the best bang for our buck, without affecting our lifestyleΒ too much πŸ™‚

So here’s what I did recently:

image

I made my own “Uncle Toby’s Plus Cereal” as what they really are, are just pre-mixed bits of cereal and dried fruit. Super easy and does not take all that much time for me to do πŸ™‚ I already had the dried fruit in the pantry, so our current “box” of cereal only cost us AUD1. If I had to buy the fruit, it would be about AUD2 max with lots and lots of fruit leftover. If I want to be even more cost-savvy, I could also buy Homebrand “Corn Flakes” and Homebrand dried fruit. However, I prefer Sunbeam dried fruit as they’re still nice and plump and juicy (and Australian grown too) πŸ™‚ There are some things I’d rather “splurge” on but the options are there.

Mr E said that it isn’t the same as the Uncle Toby’s cereal, but still yummy nevertheless. We are already half-way through my premix, so I think the boys really do like it πŸ™‚

What do you guys do to save up that is easy to do? Please share, I want new a bathroom pronto!

A Baby on a Budget: Grated Cheese

I haven’t done this series for awhile, so I thought I would post about this in case some of you could find it useful πŸ™‚

We go through a lot of grated cheese. About a 500g bag a month, as most baby friendly food seem to call for them. At around $15-17/kg for a bag of plain grated cheddar cheese, it sure does add up and take out a chunk off our weekly budget money.

I had an idea recently to grate my own, when I saw large 1kg block for only $6! That is more than 50% “saving” for not much effort.

This works perfectly for us as not only we’re saving money, we also can choose the quality of the cheese. Some frozen grated cheese taste like plastic, especially the cheaper ones. I’m planning to do my own three-cheese pizza concoction soon πŸ™‚

I won’t claim the idea as my own as I’m sure many people have done it already, and obviously, only if you have a food processor with grating ability. Unless, of course, you fancy grating it manually πŸ˜‰

Now, if only I can find an idea on how to pay less for more/same amount of full cream milk! We go through around 3L a week currently, and Mr E prefers to support non-large-supermaket-giants brands.