A Baby on a Budget: Grated Cheese

I haven’t done this series for awhile, so I thought I would post about this in case some of you could find it useful πŸ™‚

We go through a lot of grated cheese. About a 500g bag a month, as most baby friendly food seem to call for them. At around $15-17/kg for a bag of plain grated cheddar cheese, it sure does add up and take out a chunk off our weekly budget money.

I had an idea recently to grate my own, when I saw large 1kg block for only $6! That is more than 50% “saving” for not much effort.

This works perfectly for us as not only we’re saving money, we also can choose the quality of the cheese. Some frozen grated cheese taste like plastic, especially the cheaper ones. I’m planning to do my own three-cheese pizza concoction soon πŸ™‚

I won’t claim the idea as my own as I’m sure many people have done it already, and obviously, only if you have a food processor with grating ability. Unless, of course, you fancy grating it manually πŸ˜‰

Now, if only I can find an idea on how to pay less for more/same amount of full cream milk! We go through around 3L a week currently, and Mr E prefers to support non-large-supermaket-giants brands.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s